100-річчя від дня народження Юрія Юрійовича Керекеша

Незвичним був суботній день  26 червня 2021 р. у  Великих Лучках. Зранку на урочистості з нагоди 100-річчя від дня народження Юрія Юрійовича Керекеша  зібралися друзі  та родичі письменника, творча інтелігенція краю, односельчани, шанувальники таланту, представники влади.  Ім'я цього відомого українського прозаїка, поета, драматурга, перекладача, громадсько – культурного діяча, дбайливого наставника творчої молоді незгасною зіркою сіяє на небосхилі вітчизняної літератури, культури.

На фасаді будинку по вул. Мукачівській, 18, де проживала сім'я Керекешів, було відкрито та освячено меморіальну дошку в честь видатного земляка. Тут, біля батьківського дому з лелечим гніздом, у виконанні викладацького ансамблю Великолучківської  ДШМ пролунала і улюблена пісня Юрія Юрійовича – «Два кольори».

Потім у Великолучківській ЗОШ І-ІІІ ступенів відбулася презентація оновленої шкільної музейної кімнати історії села, одна з експозицій якої називається «Письменник Ю.Керекеш». Урочисто, під оплески присутніх, стрічку перерізали начальник відділу освіти , молоді та спорту, культури,  туризму Великолучківської сільської ради Рубіш М.А. та дочка письменника Ольга Новікова. Учитель української мови та літератури Лукандій Б.Я. розповіла про роботу над створенням музейної кімнати, до якої долучилися вчителі школи, односельці. Ентузіастами зібрано унікальні документи, світлини, предмети домашнього вжитку, а інформаційні стенди відтворюють життя великолучківської громади майже як за сотню років. Левову частку експонатів передала О.Ю. Новікова: раритетні видання із  бібліотеки батька, його особисті речі, рукописи, форму Сеньйора «Пласту». Ольга Юріївна зворушливо поділилася спогадами про рідну людину.

Сьогоднішнє відкриття музейної кімнати, зокрема експозиції «Письменник                 Ю. Керекеш» , є достойним вшануванням пам'яті письменника, громадянина, вірного сина Срібної Землі.

Завершенням урочистостей став літературний вечір-спогад «Людина з живою душею», який підготували Ліба М.В. та Лукандій Б.Я. Узяти участь у такому благородному заході охоче відгукнулись письменники Закарпаття. Схвально сприйняли почин організаторів великолучківці. Адже дійсно, не хлібом єдиним навіть і в цей непростий час живе територіальна громада. У святково прибраній класній кімнаті, де відбувалися урочистості, присутні мали можливість побачити виставку книг Ю.Ю. Керекеша. Ведучі розповіли життєпис письменника, звучали вірші Юрія Юрійовича українською та російською мовами. Щиро сприйняли глядачі виступ юних акторів, які інсценізували оповідання «Чобіт». Було про що згадати великолучківцям і письменникам, котрі приїхали на зустріч: Олександру Гаврошу, Сергію Федаці, Івану Хланті. У теплій, щирій бесіді непомітно пролетів час.

Так, письменник живий доти, поки жива пам'ять про нього, поки його твори випромінюють енергію доброти, людяності. А сьогоднішні урочистості є проявом світлої і нетлінної пам'яті.

«Я в цім житті був від епохи вище…», - так говорив про себе  Юрій Юрійович Керекеш. Час показав, що це насправді так.