День пам'яті та примирення

5 травня, напередодні Дня пам'яті та примирення, у нашій школі пройшли заходина знак пам'яті про події ІІ світової війни, вшанування подвигу українського народу, висловлення поваги усім борцям проти нацизму, увічнення пам'яті про загиблих. У кожному класі пройшли уроки мужності за загальною темою  «Шляхами подвигу і слави», у бібліотеці учні мали змогу переглянути виставку художньої літератури та газетно-журнальних публікацій «Збережемо пам'ять про подвиг». Також діти разом з учителями виготовили червоні маки, що майоріли  біля сердець усіх присутніх на мітингу біля пам’ятника загиблим воїнам. До його підніжжя юні великолучківці поклали гірлянди та квіти. Хвилиною мовчання вдячні нащадки вшанували пам'ять тих, хто поклав своє життя на вівтар визволення людства від коричневої чуми фашизму.

Впродовж попередніх 24 років незалежна Україна відзначала 9 травня День перемоги за усталеним радянським зразком, як пише офіційний веб-сайт Українського інституту національної пам'яті. Таке святкування не відповідало історичній пам’яті українського народу і загальноєвропейським традиціям, призводило до ігнорування трагічних сторінок ІІ світової війни, закріплювали в свідомості культ війни.

Відповідно до Указу Президента «Про заходи з відзначення у 2015 році 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни» та Закону «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років» Україна розпочинає нову традицію святкування 8 та 9 травня в європейському дусі пам’яті та примирення.

22 листопада 2004 року Генеральна Асамблея ООН прийняла Резолюцію №A/RES/59/26, в якій проголосила 8 і 9 травня Днями пам’яті та примирення. Нею державам-членам ООН, неурядовим організаціям, приватним особам, крім святкування своїх Днів Перемоги чи Визволення, рекомендовано також щороку відзначати один або два дні як данину пам’яті всім жертвам Другої світової війни. Наприклад, у Великій Британії та країнах Співдружності відзначається «День Перемоги в Європі»; у Вірменії – «День Миру»; у Норвегії – «День визволення»; у Словаччині – «День перемоги над нацизмом»; у США – «День Пам’яті»; у Франції – «День Перемоги»; у Чехії – «Національний День».

Новий зміст відзначення Дня пам’яті та примирення і Дня перемоги включає в себе:

- переосмислення подій ІІ світової війни, руйнування історичних міфів, чесний діалог навколо складних сторінок минулого;

- рівне вшанування пам’яті кожного, хто боровся з нацизмом, підкреслення солідарності та бойового братерства усіх Об’єднаних Націй, як держав, так і бездержавних тоді народів (євреїв, українців та ін);

- перенесення акценту з історії військових дій на історії конкретних людей, а відтак відмову від святкування на користь вшанування.