Дітям - ромам – особлива увага

15 вересня 2015 року в актовому залі школи відбулися  батьківські збори, які проводилися для батьків-ромів, діти яких навчаються у Великолучківській  ЗОШ І – ІІІ ступенів. Варто згадати, що чи не першим кроком у вирішенні ромського питання в Україні на державному рівні стало підписання 8 квітня 2013 року Указу Президента «Про «Стратегію захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року»

А нещодавно Центр дослідження суспільства  оприлюднив звіт стосовно повсякденної практики дискримінації в Україні. Там зазначено, що проблеми з освітою ромів — не винятково українські. У сусідніх країнах Європейського Союзу серед ромів - найнижчий рівень писемності та найнижчі видатки на освіту на одну особу. Повсюдним є відокремлене навчання ромів, що передбачає нижчі освітні стандарти і скорочену навчальну програму. А це у свою чергу тільки підсилює загальний стереотип про відсталість ромських дітей. Педагогічний колектив школи вболіває за майбутню долю ромських дітей, але в роботі з цією категорією учнів  теж часом виникають  проблеми через несистематичне відвідування ними навчальних занять,  відсутність підготовки до уроків, порушення дисципліни в класі. Тому 90% наших дітей-ромів має навчальні досягнення низького рівня з більшості предметів. До речі, чимало ромів-батьків самі безграмотні. Одружуються рано – яка там освіта… З метою проведення роз'яснювальної роботи з батьками-ромами і була організована ця зустріч. У роботі зборів взяли участь заступник сільського голови Зозуля І.І., секретар Великолучківської сільської ради Волошин Л.Я., Корчнявий О.Й. -  начальник сектору кримінальної міліції в справах дітей Мукачівського МВ (з обслуговування міста Мукачева і Мукачівського району) УМВС в Закарпатській області; Зіденик М.М. – старший дільничний інспектор сектору дільничних інспекторів Мукачівського МВ (з обслуговування міста Мукачева і Мукачівського району) УМВС в Закарпатській області; пастор місцевої ромської релігійної громади Лакатош М.М., вчителі.

Директор школи Рубіш Н.І. роз'яснювала присутнім: для того, щоб людина могла реалізувати себе у житті, їй потрібно здобути професію, а для цього потрібно мати хоча б базову середню освіту.  І для того, щоб інтегруватися в українське суспільство, батькам необхідно з розумінням ситуації ставитися до навчання і виховання підростаючого покоління. Важливим є і питання збереження здоров’я ромських дітей, адже не секрет, що вони частіше і важче хворіють, ніж інші діти, а грошей на лікування бракує. Тому важливою є профілактика хвороб і обов’язковий медичний огляд, який кожна дитина має пройти до початку навчального року. Аосвіченість ромів стане головним кроком до вирішення їх соціальних проблем.

Протягом більш ніж години спілкування висловлювалося чимало різних думок, кожен мав можливість аргументувати свою позицію, рішення зборів видаються актуальними і своєчасними,  тому під час осінніх канікул вирішено зустрітися знову, щоб відстежити, чи вдалося змінити ситуацію на краще.